Kas yra aeravimas ir kodėl tai būtina sveikai vejai?
Aeravimas – tai vejos pradūrimas, duobučių, skylių padarymas dirvoje, vejos įpjovimas leidžiantis deguoniui, vandeniui ir reikalingoms maistinėms medžiagoms pasiekti žolės šaknis. Tai padeda vejai atsigauti po žiemos, mažina samanas ir negyvos žolės kiekį tuo pačiu skatina tankesnį, sveikesnį augimą.

Kada aeravimas yra reikalingas ir kaip jį atlikti teisingai
Aeravimas yra būtinas, kai dirva tampa per daug suspausta, o žolė pradeda augti prasčiau, geltonuoti.
Dažniausi požymiai, kad jums jau reikalingas aeravimas:
- Jūsų veja samanoja ir/ar yra negyvos žolės perteklius – tai gali reikšti, jog jūsų vejai trūksta oro, o aeravimas padeda tai išspręsti
- Veja prastai auga, geltonuoja – tai gali reikšti, jog šaknys negauna pakankamai deguonies, tuo pačiu nesugeba pasiekti ir įsisavinti reikalingų medžiagų, vandens ir trąšų.
- Veja yra daug mindoma – jei per veją yra daug vaikštoma, važinėjama arba žolę pjaunate traktoriuku, per laiką dirva susispaudžia.
- Užsilaikantis vanduo – jei Jūsų pievoje per ilgai užsilaiko vanduo po lietaus, tai gali reikšti jog jis neturi kur subėgti, įsigerti.
- Molingas dirvožemis – šiai dirvai aeravimas yra ypač naudingas, kadangi suspaudimas yra daug stipriau paplitęs, o dirva yra mažiau pralaidi vandeniui
Aeravimas dažniausiai atliekamas 1-2 kartus per metus – vėlyvą pavasarį, kai dirva yra pakankamai sušilusi, ir rudenį, kai veja dar sugeba atsigauti ir sutankėti
Kaip atlikti aeravimą ir dažniausios klaidos
Aeravimas neskamba kaip sunkiausias darbas kieme, bet po žiemos pasiruošti vejos atsigavimui užtrukti gali ne vieną valandą ir pavargę bei išsiblaškę nuo pašalinių darbų galite padaryti nemažų nuostolių sau, kas reikštų didesnes išlaidas bei dar daugiau darbo.
Pasiruošimas aeravimui
Svarbiausia – nereikia skubėti atlikti aeravimą, geriau tinkamai jam pasiruošti ir toliau paaiškinsime kaip tai padaryti.
- Surinkti šiukšles, nugrėbti veją, likusius lapus, surinkti nukritusias šakas
- Dieną prieš aeravimą, jeigu yra poreikis, nupjauti žolę, bet ne per trumpai – 3-5cm ilgio. Svarbu nepalikti didelių „kuokštų“ sunkiai prieinamose vietose.
- Rekomenduojame išrinkti, išravėti piktžoles, kadangi aeravimo pagalba reikalingos medžiagos pasiekia ne tik vejos šaknis, bet ir piktžolių ir tai gali joms padėti veistis.
- Prieš aeravimą – esant poreikiui – palaistyti. Laistyti reikėtų tiek, kad dirva būtų drėgna bent 2-3cm, bet ne permirkusi.
Nerekomenduojame aeruoti kai orai yra karšti ir sausi – tai gali pažeisti vejos šaknis.
Aeravimo įrankiai
Aeruoti galima keliais būdais ir įrankiais – specialiais aearvimo batais kurie turi spyglius ant pado, taip pat mechaniniais prietaisais kuriuos stumiant padaromos įpjovos žemėje. Mažiausiai pastangų reikalaujantis variantas – elektriniai ir benzininiai aeratoriai.
Benzininiai aeratoriai – sukels daugiau triukšmo, bet yra patogesni jeigu aeruojamas plotas yra didesnis kaip 10a, kadangi su juo apdirbti galima didesnį plotą efektyviau.
Elektriniai aeratoriai – atlieka tą pačią funkciją kaip benzininiai, bet yra daug tylesni ir nesukels pašalinio triukšmo. Puikiai tiks plotui iki 10a, tik reikia turėti pakankamo ilgio elektros kabelį ir atsižvelgti į tai, kad kabelis gali užsikabinti už įvairių kliūčių – medelių, krumelių ir kitų objektų.
Akumuliatoriniai aeratoriai – tylūs, priklausomai nuo aeratoriaus ir jo baterijos atlieka savo darbą kaip ir pastarasis. Labiausiai tinka mažiems plotams – iki 5a.
Taip pat, jei žolę pjaunate traktoriuku – galite įsigyti kaip padargą prie jo ir vienu kartu atlikti du darbus.
Jei darbui atlikti naudosite rankinį įrankį – duobutes reikės iškasti 10-15cm gylio. Naudojant mechaninį stumdomą įrankį – gali reikėti uždėti papildomo svorio.
Aeravimo metodai - core aeravimas, spike aeravimas ir kiti metodai
Aeravimo metodai
- Core (plug) aeravimas
Core aeravimas yra, kai specialiu aeratoriumi iš dirvos yra išimami maži dirvos gabaliukai (plug‘ai). Naudojamas stipriai suspaustai dirvai. Atvertos skylutės po truputį užsipildo įnešdamos maistingų medžiagų.
- Spike aeravimas
Aeruojant šiuo metodu į dirvą skylutės yra įspaudžiamos, o ne išimamos, kaip praeitame metode. Naudojamas lengvai suspaustoms vejoms ir efektyvesnis yra smėlingose arba lengvose dirvose kur suspaudimas nėra didelis.
- Skystasis aeravimas
Dažniausiai naudojamas kartu su kitais metodais arba vietose kur mechaniškai aeruoti yra neįmanoma arba nepraktiška. Šiuo metodu yra naudojami skysti produktai skatinantys žemės purumą ir mikroorganizmų veiklą. Poveikis yra ilgalaikis, bet procesas yra daug lėtesnis nei mechaninis aeravimas.
- Pjovimo aeravimas (Slicing aeration)
Specialiais diskais arba peiliais yra įpjaunama dirva, bet ji nepašalinama. Dažniausiai naudojama dideliuose plotuose, sporto aikštėse. Šis metodas gerina oro, vandens prasiskverbimą, bet suspaudimo nesumažina taip efektyviai, kaip core aeravimas.
- Gilus dantytas aeravimas (Deep tine aeration)
Šiuo metodu yra naudojami ilgi, dantyti strypai (10-30cm) įsiskverbiantys gilyn. Šis metodas skirtas stipriai suspaustoms, molingoms vejoms ir yra dažniausiai naudojamas golfo aikštynuose ir profesionaliose sporto aikštėse.
Kokį metodą turėtumėte pasirinkti?
Ieškantys ilgalaikio, natūralaus efekto nenaudojant mechaninių priemonių turėtų rinktis skystąjį aeravimą. Tiesa, šis metodas yra ganėtinai brangus ir nepopuliarus Lietuvoje.
Jeigu jūsų veja yra stipriai suspausta – jums pravers core arba gilus dantytas aeravimas, tai išspręs jūsų problemas šiuo klausimu.
Lengvai suspaustai dirvai bei reguliariai priežiūrai optimaliausias būdas būtų taikyti spike arba pjovimo aeravimo metodą.
Betkokiu atveju – jeigu darbo neatliksite pats – jūsų kiemo specialistas nuspręs ir patars kokį metodą reikėtų taikyti.
Atkreipkite dėmesį
Laistymo sistemos – prieš aeruodami pasirinkite tinkamą aukštį, kadangi galite pažeisti, pradurti ar sulaužyti laistymo sistemos elementus.
Reljefas – aeruojant šlaitus ar kalvas pakelkite peilius, kad veja nebūtų sugadinta, o dirvožemis išartas.
Oro sąlygos – drėgnas oras sukuria palankias sąlygas plisti ligoms, o aeravimas per lietų – susargdinti veją. Aeravimas per sausrą, ko jau anksčiau nerekomendavome, bet jeigu taip nutiko – sukurkite palankias sąlygas vejos augimui – gausiai laistykite bei patręškite veją.
Vejos amžius – jeigu tai yra jauna veja ir jai dar nėra metų – neskubėkite aeruoti, kadangi galite ją stipriai pažeisti. Jaunos vejos šaknynas nėra pilnai susiformavęs ir tam reikia laiko, tad geriau išlaukti.
Tolygumas – aeruojant svarbu užtikrinti tolygų darbą visame plote, kad visa veja gautų pakankamai oro ir būtų vienoda.
Ką daryti po aeravimo?
Aeravimo metu Jūsų veja patiria nemažai streso, tad jūsų darbas yra maksimaliai užtikrinti, kad ji kuo greičiau atsigautų, o atlikti darbai atneštų kuo didesnę naudą.
- Pabaigus aeravimą – sugrėbti ir surinkti atliekas, atsiradusius išraustus dirvožemio likučius, visą tai galite panaudoti kompostui.
- Patręškite – aeravimas sukuria puikias erdves per kurias trąšos daug lengviau pasiekia žolės šaknis ir jas pamaitina. Naudokite daugiau azoto turinčias arba kompleksines trąšas.
- Pasėkite – jeigu yra poreikis ir yra atsiradusių išnykusių plotų – paberkite sėklų ir jas lengvai įspauskite į dirvą
- Laistykite – reguliarus laistymas turėtų būti kasdiene rutina, jeigu neturite laistymo sistemos. Po aeravimo ir anksčiau minėtų darbų palaistymas yra būtinas, kad geriau įsiskverbtų trąšos bei sėklos. Svarbu yra neperlaistyti, kad veja netaptų permirkusi.
- Venkite vaikščiojimo – aeravimo metu veja patyrusi daug streso yra stipriai pažeidžiama, tad ją trypiant galite mechaniškai pažeisti. Venkite sunkios technikos važinėjimo, intensyvaus trypimo bent jau pirmąją savaitę.
- Kontroliuokite piktžoles – jeigu prieš aeravimą jų neišravėjote, tad tai atlikti būtina dabar. Po aeravimo atsiveria galimybė piktžolėms lengviau plisti bei įsišaknyti.
Taip pat po atliktų darbų veją stebėkite kelias savaites ar veja pradeda greičiau atsigauti, ar kyla kažkokių naujų problemų kurias reikia spręsti nedelsiant. Atlikus visus aeravimo darbus teisingai ir taisyklingai – jūsų veja turėtų tapti tankesnė, sveikesnė ir atsparesnė jai nepalankioms sąlygoms.
Aeravimas yra esminis žingsnis siekiant užtikrinti sveiką ir tankią veją, nes jis pagerina dirvos struktūrą bei skatina gilų žolės šaknų augimą. Po aeravimo svarbu papildomai pasirūpinti trąšų pabarstymu, plikų vietų atsėjimu bei laistymu, kad žolė kuo greičiau atsigautų. Toks derinys užtikrins, kad jūsų veja taptų atsparesnė ir sveikesnė ilgalaikėje perspektyvoje.
Mūsų aeravimo paslaugos
Jeigu manote, kad atlikti šiuos darbus neturėsite pakankamai laiko ar neturite pakankamai vietos dar vienam įrankiui savo sandėliuke – mes jums padėsime.
- Aeravimo kaina - 5€ už arą. Minimali užsakymo kaina - 50€ arba 10 arų plotas.
- Į kainą įskaičiuota - įrangos, operatoriaus ir atvykimo kaina
- Į kainą neįskaičiuota - paruošiamieji ir pabaigiamieji darbai
- Mūsų kontaktus rasite paspaudę čia